Date | Pool | Countries | Location |
9 September | A | New Zealand v Tonga | Auckland - Eden Park |
10 September | B | Scotland v Romania | Invercargill - Rugby Park Stadium |
10 September | D | Fiji v Namibia | Rotorua - Rotorua International Stadium |
10 September | A | France v Japan | Auckland - North Harbour Stadium |
10 September | B | Argentina v England* | Dunedin - Otago Stadium |
11 September | C | Australia v Italy* | Auckland - North Harbour Stadium |
11 September | C | Ireland v USA | New Plymouth - Stadium Taranaki |
11 September | D | South Africa v Wales | Wellington - Wellington Regional Stadium |
14 September | D | Samoa v Namibia | Rotorua - Rotorua International Stadium |
14 September | A | Tonga v Canada | Whangarei - Northland Events Centre |
14 September | B | Scotland v Georgia | Invercargill - Rugby Park Stadium |
15 September | C | Russia v USA | New Plymouth - Stadium Taranaki |
16 September | A | New Zealand v Japan | Hamilton - Waikato Stadium |
17 September | B | Argentina v Romania | Invercargill - Rugby Park Stadium |
17 September | D | South Africa v Fiji | Wellington - Wellington Regional Stadium |
17 September | C | Australia v Ireland | Auckland - Eden Park |
18 September | D | Wales v Somoa | Hamilton - Waikato Stadium |
18 September | B | England v Georgia* | Dunedin - Otago Stadium |
18 September | A | France v Canada | Napier - McLean Park |
20 September | C | Italy v Russia | Nelson - Trafalgar Park |
21 September | A | Tonga v Japan | Whangarei - Northland Events Centre |
22 September | D | South Africa v Namibia | Auckland - North Harbour Stadium |
23 September | C | Australia v USA | Wellington - Wellington Regional Stadium |
24 September | B | England v Romania | Dunedin - Otago Stadium |
24 September | A | New Zealand v France | Auckland - Eden Park |
25 September | D | Fiji v Samoa | Auckland - Eden Park |
25 September | C | Ireland v Russia | Rotorua - Rotorua International Stadium |
25 September | B | Argentina v Scotland* | Wellington - Wellington Regional Stadium |
26 September | D | Namibia v Wales | New Plymouth - Stadium Taranaki |
27 September | A | Canada v Japan | Napier - McLean Park |
27 September | C | Italy v USA | Nelson - Trafalgar Park |
28 September | B | Georgia v Romania | Palmerston North - Arena Manawatu |
30 September | D | South Africa v Samoa | Auckland - North Harbour Stadium |
1 October | C | Australia v Russia* | Nelson - Trafalgar Park |
1 October | A | France v Tonga | Wellington - Wellington Regional Stadium |
1 October | B | England v Scotland | Auckland - Eden Park |
2 October | B | Argentina v Georgia | Palmerston North - Arena Manawatu |
2 October | A | Canada v New Zealand | Wellington - Wellington Regional Stadium |
2 October | D | Fiji v Wales | Hamilton - Waikato Stadium |
2 October | C | Ireland v Italy | Dunedin - Otago Stadium |
8 October | QF1 | W Pool C v RU Pool D | Wellington - Wellington Regional Stadium |
8 October | QF2 | W Pool B v RU Pool A* | Auckland - Eden Park |
9 October | QF3 | W Pool D v RU Pool C | Wellington - Wellington Regional Stadium |
9 October | QF4 | W Pool A v RU Pool B* | Auckland - Eden Park |
15 October | SF1 | Winner QF1 v Winner QF2 | Auckland - Eden Park |
16 October | SF2 | Winner QF3 v Winner QF4 | Auckland - Eden Park |
21 October |
| Bronze Final | Auckland - Eden Park |
23 October |
| Final | Auckland - Eden Park |